Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2022

20220428
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Poza kanonem.

Data: 28.04.2022 - 30.04.2022
Poza kanonem.

Konferencja studencko – doktorancka z warsztatami Performatyka. Poza kanonem. Odsłona trzecia: Końce świata i nowe relacyjności - ekologia, patriarchat, demokracja, historia, kapitalizm, organizatorzy: dr Łucja Iwanczewska, dr Arkadiusz Półtorak 28, 29, 30 kwietnia 2022 roku

Minione dwie dekady otworzyły nowe millenium. Pomimo prometejskich obietnic, jakie początek tysiąclecia składał jeszcze z dystansu, dziś coraz wyraźniej słychać jednak sądy o schyłkowym charakterze najnowszej kultury, a nadzieję na nowe początki przesłania uwspólnione poczucie lęku i braku sprawczości. Jak zorientować się pośród rozlicznych narracji o końcach – końcu człowieka, demokracji, kapitalizmu i wielu innych? Jak w klimacie intelektualnym, który sprzyja myśleniu apokaliptycznemu, ocalić poczucie upełnomocnienia i żywy związek z tym, co nadchodzi? To tylko dwa z wielu pytań, którym chcielibyśmy przyjrzeć się na nadchodzącej konferencji z cyklu „Performatyka. Poza kanonem”.

Pomysł na cykl zrodził się z przekonania, że współcześni młodzi humaniści lokują swoje myślenie, zainteresowania, strategie badawcze, naruszając granice pomiędzy dyscyplinami, czasem je znosząc lub negocjują z różnymi językami i konsekwencjami ich użycia. Poruszają się po różnych polach badawczych, pożyczają, przechwytują, montują, rekontekstualizują, szukając jeszcze nieodnalezionego albo odnajdując inaczej. Nasze zaproszenie kierowane jest do studentów i doktorantów, młodych humanistów, poszukiwaczy, bezgranicznych marzycieli, którzy wierzą, że humanistykę uprawiać można w poruszeniach, przepływach, gdzieś pomiędzy, czasem na przekór, indywidualnie, aż po horyzont własnych konceptów i interpretacyjnych pragnień. Performatyka stanowi przestrzeń dla poszukiwaczy i marzycieli. Daje wgląd w sposoby produkowania wiedzy. Przygląda się ludziom i nie-ludziom, ich wzajemnym relacjom. Przebywa na teranie życia społecznego, sztuki, nauk ścisłych, historii, mediów, technologii. Jest tam, gdzie coś się wytwarza, ustanawia, żyje, pozostaje, wchodzi w relacje, działa, czasem znika. Performans jest wszędzie. Performatyka też.
Trzecia odsłona konferencji „Performatyka. Poza kanonem” poświęcona jest zagadnieniom końców, kresów, wyczerpań, układów i konstruktów świata, jaki znamy. Nie mamy wątpliwości, że żyjemy w czasach serii kryzysów: humanitarnego, klimatycznego, migracyjnego, by nazwać tylko nieliczne zjawiska dezorganizujące dotychczasowy i obowiązujący porządek zachodniego świata. Nasze życia okazują się coraz bardziej nietrwałe, pozbawione kotwic pewności, nieprzewidywalne, wystawione na konieczność porzucenia utrwalonych praktyk. Jesteśmy drżącymi podmiotami, zastanawiającymi się, co przyniesie jutro. Dlatego potrzebujemy namysłu, wiedzy, refleksji, ćwiczeń wyobraźni, które wychylają się ku przyszłości, zdając jednocześnie sprawę z naszego kryzysowego usytuowania.
Chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić do wspólnego zastanowienia się nad tym, jakie końce i czego końce ujawnia przed nami współczesny świat. A także do spekulacji dotyczących tego, co przyjdzie po końcach: antropocenu, humanitaryzmu, demokracji, patriarchatu, kapitalizmu, historii.
Proponujemy następujące zagadnienia tematyczne:
- końce świata, jakich nie znamy – między fantazją naukową a wyobraźnią kultury popularnej
 - końce antropocenu i ekokatastrofa – jakiego świata potrzebujemy?
 - końce patriarchatu – możliwość, nadzieja czy projekt przyszłości
- końce humanitaryzmu – współczesne wyzwania etyczne humanistyki
- końce kapitalizmu – spekulacje i nowe utopie
- końce demokracji – nowe Oświecenie czy barbarzyństwo
- końce historii – wyczerpanie historii czy utopie potencjalnych przyszłości

Konferencję otworzy wykład prof. Mateusza Borowskiego zatytułowany:
„Przyszłość jest teraz". Fabulacje spekulatywne i nowe początki

W dniach 25, 26, 27 kwietnia zaprosimy Uczestników konferencji oraz wszystkich zainteresowanych na trzy warsztaty (dwa polskojęzyczne, jeden anglojęzyczny - do wyboru) związane z tematem konferencji.
Warsztaty odbędą się online, będą nieodpłatne.
Zgłoszenia do uczestnictwa w warsztatach będziemy przyjmowali do końca marca 2022 roku na adres mailowy: performujemyswiat@uj.edu.pl Materiały dla uczestników otrzymacie Państwo od prowadzących warsztaty.
Warsztaty poprowadzą:
Łucja Iwanczewska „Nowy, wspólny świat w praktykach sztuk performatywnych”
Małgorzata Sugiera „Na skraju jutra: możliwe przyszłości więcej-niż-ludzkie”
Kristof van Baarle „Performing Ends: Collaborative Work and End Time Dramaturgies”

Abstrakty powinny posiadać od 1200 do 1800 znaków, prosimy o nadsyłanie ich w terminie do końca lutego 2022 roku. Informację o przyjęciu referatu na konferencję otrzymacie Państwo w pierwszej połowie marca.

Czas wygłaszania referatu: 20 min.
Opłata konferencyjna: 60 zł.
Abstrakty prosimy wysyłać na adres: performujemyswiat@uj.edu.pl